Haber

Bedelli askerlik şartlarında değişiklik yapıldı.

Bedelli askerlik kurallarını değiştiren yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre; Temel askerlik eğitimini almadan vatandaşlığından ayrılanlar, tekrar vatandaş olduklarında ‘ücretli askerlik’ten yararlanamayacaklar.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Personel Alım Yönetmeliği’nde çeşitli değişikliklere gitti. Bedelli askerlik için özel olarak yapılan düzenlemelerin uygulanmasına ilişkin detayların yer aldığı yeni yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, temel askerlik eğitimi almadan Türk vatandaşlığından çıkan yükümlüler, tekrar vatandaş olduklarında bedelli askerlik hizmetinden yararlanamayacaklar.

Konuyla ilgili yayınlanan yönetmelikte, “Temel askerlik eğitimini tamamlamadan Türk vatandaşlığından çıkarılan veya çıkarılan mükelleflere, Türk vatandaşlığını tekrar kazandıklarında askerlik hizmetinden yararlanmak için yeni bir hak verilmediği” belirtildi.

Öte yandan, kura çekme veya tasnif işlemlerinden sonra bedelli askerlikten yararlanma hakkını elde eden ve bu hakkından vazgeçen yükümlüler de ‘ücretli askerlik’ yapamayacak. – ANKARA

kashaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu